او اس بی

دسته:

توضیحات

تعریف : (OSB)او اس بی مخفف کلمه “Oriented Stand Board” و یا در بعضی از کشورهای دیگر به نام (OSSB) او اس اس بی که مخفف کلمه “Orieted Split Straw Board” هستند نامیده می شوند و در مجموع می توان آنها را تخته ورق های پرس شده در یک راستا معنی نمود ، البته ما در ادامه آنها را به همان نام متداول خود یعنی “او اس بی” می نامیم .
همان طور که در معنی آمده به ورقه های نازک چیپس شده (بیش از ۲۰ میلیمتر و کمتر از ۱۰۰ میلیمتر و با قطر کمتر از یک میلیمتر ) که به صورت نا منظم و در یک راستا (عموما به طول ) به روی هم با چسب (عموما مقاوم به رطوبت) پرس گردیده اند را او-اس-بی می گویند .
این ورق ها عموما در ابعاد ۲۴۴۰*۱۲۲۰ میلیمتر و با قطرهای ۶ تا ۲۵ میلیمتر ساخته می شوند . “او اس بی” ها شامل ۳ لایه ساخته شده می باشند که یکی دو وجه رو و پشت ورق و دیگری مغز میانی آنها می باشد . در ساخت ورق های “او اس بی” فقط باید از مغز میانی چوب استفاده گردد و استفاده از پوست درخت در ساخت آنها ممنوع می باشد .همچنین از سطح رو و پشت ورق ، استفاده از چوب های معیوب مانند کرم خوردگی و یا باختگی قدغن می باشد .
در ساخت “او اس بی” عموما از چوب های هیزمی (به علت ارزان بودن) استفاده می گردد .

تولید : در حال حاضر “او اس بی” ها عموما در کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه از قبیل : آلمان ، فرانسه ، کانادا ، آمریکا ، رومانی ، لهستان ، ترکیه و … ساخته می شوند و کشورهایی مانند چین و یا هند تا به حال موفق به تولید این محصول نگردیده اند ، هرچند که ظاهرا در کشور چین خط تولید اروپایی این محصول در حال راه اندازی می باشد .
در ساخت “او اس بی” ها عموما از چوب های سوزنی برگ (انواع کاج ها) به جهت رنگ روشن ، ارزان بودن این نوع چوب در کشورهای تولید کننده ، چسب پذیری خوب در زمان تولید و انوجاج کمتر (به دلیل خواص فیزیکی این نوع چوب) استفاده می گردد .
و در چسب این اوراق از رزین های ترکیبی شیمیایی با پارافین استفاده می گردد.
“او اس بی” ها دارای چند استاندارد جهانی می باشند که ما فقط به دو نوع متداول و پرمصرف این محصول از طریق شرکت رویال تجارت بنا امکان عرضه و واردات آن فراهم می باشد ، می پردازیم .

۱-“او اس بی -۲ استاندارد” ” OSB-2) OSB Standard) “
این نوع که منبعد از آن به نام او اس بی-۲ نام می بریم ، دارای استاندارد اروپایی (EN300) می باشد و میتوان از آنها در مصارف و مکان های داخلی ساختمان (بدون آب و رطوبت) و محل های سرپوشیده استفاده نمود ، از این نوع همچنین می توان در ساخت دیواره ها و یا سقف ساختمان ها پیش ساخته ( به صورت زیرکاری و تزریق شده با فوم) استفاده نمود .
یکی دیگر از مصارف این ورقه ها در ساخت جعبه های چوبی مخصوص حمل و نقل (یک بار مصرف) و یا پنل های فشارگیر در زمان حمل و نقل می باشد . البته گاها برای دکوراسیون و یا ساخت بعضی وسایل چوبی مانن د قاب و عکس و غیره استفاده از این اوراق مشاهده گردیده است که ما استفاده این ورق ها برای این مصارف را توصیه نمی نماییم .

۲- “او اس بی-۳ممتاز” “OSB-3) OSB Premium)”
این نوع که منبعد از آن به نام “او اس بی-۳” نام می بریم ، این نوع همانند OSB-2 دارای استاندارد ارپایی (EN300) می باشد و از آنها می توان در فضاهای سرپوشیده اما با رطوبت یا مناطق شرجی استفاده نمود . (توجه شود که او اس بی ها ضدآب نیستند .) از مصارف این نوع می توان در مکان های سرپوشیده و یا در داخل ساختمان و محیط های کمی مرطوب و شرجی استفاده نمود . همچنین می توان از آنها در دیوار کف و یا عایق زیر سقف استفاده نمود . در OSB-3 رزین ترکیبی لایه ها به روی سطح و در مواردی که احتیاج به تغییر رنگ چوب مثلا گردویی را داشته باشند با مشکل روبه رو می شوند . (البته در بعضی موارد هم این رزین همان حالت پیش رنگ را داشته و در کارهای نما مصرف کننده را بی نیاز از رنگ می سازد .)

جدول مشخصات تکنیکی OSB

قطر ۱۸-۲۵ m.m قطر ۱۰-۱۸ m.m قطر ۶-۱۰ m.m واحد روش آزمایشی OSB-2 / OSB-3
۱۸
۹
۲۰
۱۰
۲۲
۱۱
N/m.m²
N/m.m²
EN310
AN310
استقامت به خمش
به سطح رویی (محور اصلی)
به مقطع (محورفرعی)
۳۵۰۰
۱۴۰۰
۳۵۰۰
۱۴۰۰
۳۵۰۰
۱۴۰۰
N/mm²
N/mm²
EN310
EN310
مدول آلاسیته به خمش
به سطح رویی (محوراصلی)
به مقطع (محور فرعی)
۰.۳۰ ۰.۳۲ ۰.۳۴ N/mm³ EN319 نگهدارنده درونی
۲۰ ۲۰ ۲۰ % EN317 تورم در قطر
۰.۳ +-
۰.۳ +-
۰.۳ +-
۰.۳ +-
۰.۳ +-
۰.۸ +-
mm
mm
EN324-1
AN324-1
میانگین تغییرات
قطر(پوست خورده)
قطر(پوست نخورده)
۳ +-
۳ +-
۲
۳ +-
۳ +-
۲
۳ +-
۳ +-
۲
mm
mm
mm
EN324-2
EN324-2
EN324-2
میانگین تغییرات
طول
عرض
گونیا بودن
۲-۱۲ ۸-۱۲ ۲-۱۲ % EN322 میزان رطوبت
class A1=8mg/100g EN-120 مقدار فرمالدئید مجاز (مختص OSB-2)
class E1=8MG/100G EN-120 مقدار فرمالدئید مجاز (مختص OSB-3)
carbamide fromaldehyde / dyisocyanade/carbomide formadehyde نوع چسب مصرفی

این ارزش گذاری ها بر اساس رطوبت معمولی هوا (۶۵%) و درجه حرارت ۲۰ درجه سانتی گراد تامین گردیده است . (EN300)

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “او اس بی”