نحوه خم کردن تخته سه لا

تخته سه لا بسیار جذاب است و در صورت استفاده صحیح ، عالی به نظر می رسد.

تخته ی سه لاخم شو را می توان برای اهداف زیادی استفاده کرد، اعم از پاها صندلی و کمدهای تزئینی و …

خم کردن تخته سه لایه به همان سادگی که فکر می کنید نیست ، بنابراین ما به شما آموزش می دهیم که با استفاده از ۴ روش مختلف ، تخته سه لا را خم کنید . که عبارت است از بریدگی ، بخار ، لمینیت و غوطه ور شدن .

همیشه سعی کنید تخته سه لا را با گره های اندک و کم انتخاب کنید ، زیرا گره می تواند خم کردن تخته را به طور چشمگیری تضعیف کند . نکته ی دیگری که باید روی آن تمرکز کنید این است که با دنبال کردن دانه تخته سه لا خود را خم کنید ، این روش به عنوان روش قوی شناخته می شود .

ابزارهای مورد نیاز :

 • مداد
 • تخته سه لا که بهترین تخته ، توس فنلاندی است .
 • اره گرد
 • مربع بزرگ یا لبه راست
 • چسب چوب
 • اره منبت کاری
 • بخار جعبه
 • دستکش ضخیم
 • گیره نوار
 • چسب پلی اورتان
 • ساندر
 • کاغذ سنباده

بریدگی :

خمش تخته سه لا با استفاده از روش خم بریدگی سریعترین و ساده ترین راه برای رسیدن به یک خم است .

این شامل بریدن شکاف ها یا شیارها ی داخل گوشه مورد نظر شما است . هرچه برش ها باریک تر باشد منحنی نرم تر خواهد بود .

یک طول تخته سه لا ضخیم را به ابعاد مورد نظر برای خود برش دهید . با استفاده از خط کش و مداد ، ناحیه ی تعیین شده برای خم خود را علامت بزنید ، این کار به شما راهنمایی می کند که نوارهای خود را ببندید .

تخته سه لا خود را از نظر داشتن گره ها بررسی کنید ، گره به طور چشمگیر شانس عدم خم شدن را افزایش می دهد . از اره مدور استفاده کنید ، روی نیمی یا یک سوم عمق تخته سه لا تنظیم کنید .

با کمک یک لبه مستقیم ، شیارهای هر ۶ میلیمتر را بین علائم گوشه ای خود برش دهید .

شیار های برش خورده را با یک چسب چوب چسبناک قوی پر کنید .گوشه را خم کرده و با استفاده از گیره ایمن بگیرید ، بگذارید تا بیش از ۶ ساعت تنظیم شود . پس از تنظیم چسب ، خم خود را برای استفاده آماده می کنید.

بخار:

هشدار: همان طور که از نام پیداست جعبه های بخار، بخار ایجاد می کنند.برای استفاده از این روش همیشه ایمنی را رعایت کنید .

خم شدن بخار یک خم قابل اعتماد قوی ایجاد می کند . با خم شدن دانه چوب ، مشکلات ضعف منحنی اره باند را از بین می برد . درست مانند سایر روش های خم ، یک نوار تخته سه لا بدون گره را انتخاب کنید.

یک فرم را با استفاده از چندلایه ام دی اف برش دهید تا به ضخامت موردنظر برای خم برسید.با این کار الگویی برای تخته سه لا شما ایجاد می شود که هنگام خم شدن از آن پیروی کند . جعبه بخار خود را تنظیم کرده و برای استفاده آماده شوید. پس از آماده شدن ، تخته سه لای خود را بالای جعبه بخار ، ثابت با پشتیبانی از سیم قرار دهید . منبع گرما را روشن کنید و تخته سه لا را به مدت یک ساعت در هر ضخامت ۲۴ میلی متر از تخته سه لا بخار کنید. با استفاده از دستکش های ضخیم ،مقاوم در برابر گرما ،تخته سه لا را از جعبه بخار جدا کنید .

بلافاصله آن را بر روی فرم خود خم کرده و برای اطمینان از اتصال آن با گیره ها وصل کنید .تخته سه لا بگذارید تا چندین ساعت خشک شود . وقتی تخته سه لا شما خشک شد ، آن را از گیره ها شل کنید و خم خود را داشته باشید .

لمینیت

منحنی های چندلایه خم های بسیار قوی ای هستند که از ۲ یا ۳ نوار تخته سه لا ساخته شده اند ، به هم چسبانده شده اند تا یک لایه بازدارتده قابل اطمینان ایجاد می کنند . همانطور که در بالا توضیح داده شد ، یک فرم برای خم خود بسازید .

از یک ورقه نازک از تخته سه لا استفاده کنید ، ۵.۲ میلی متری ایده آل است . تخته سه لا خود را اندازه گیری کرده و طول های مختلفی را برش دهید تا به اندازه کافی تا به ضخامت مورد نظر خود برسید.

قطعات خود را در کنار هم جمع کرده و با چسباندن آنها به فرم ، پیش شرط لازم را ایجاد کنید ،اما از چسب استفاده نکنید .

اولین گیره باید در وسط گوشه قرار گیرد . در صورت لزوم بست های بیشتری وصل کنید . گیره های بیشتری را اضافه کنید تا جایی که بین تخته سه لایی و فرم شما فضا وجود نداشته باشد . با استفاده از یک مداد ، فرم خود را که بست ها در آن قرار دارند علامت بزنید ، این باعث می شود از مدت زمان بیشتری صرفه جویی کنید .

گیره های خود را جدا کرده و آن ها را نزدیک نگه دارید . حرکت بعدی شما این است که همه نوارها را روی پارچه قرار بدهید. وقت آن است که چسب بزنید . چسب خود را آماده کنید ، یک چسب تنظیم طولانی مانند پلی اورتان برای حداکثر اتصال و چسبندگی توصیه می شود .

پس از چسباندن ، نوارهای خود را به هم بچسبانید و دوباره آن ها را به فرم خود بمالید ، مطمئن شوید که نوارها را به فرم نمی چسبانید ! از همان روش بستن مانند قبل استفاده کنید ، از مرکز شروع کنید و نقاط گیره از قبل مشخص شده خود را دنبال کنید .

چسب اضافی از اتصالات نشت خواهد کرد ، دیگر نگران نباشید زیرا بعدا این مورد را تمیز می کنیم . گیره ها را محکم نگه دارید تا جایی که فضای مرئی بین تخته سه لا و فرم شما وجود نداشته باشد. پس از بستن و اطمینان از عدم وجود فضای بین تخته سه لا و فرم ، چسب را بگذارید تا طبق دستورالعمل تنظیم شود .

زمان انتظار می تواند بسته به نوع چسب مورد استفاده شما متفاوت باشد . وقتی چسب تنظیم شد ، با سست شدن گیره ، تخته سه لا خود را از فرم جدا کنید . چسب اضافی را بردارید این ممکن است کمی طول بکشد ، اما تا زمانی که لبه های شما صاف شوند ، ادامه دهید بسته به این که شما از سنباده ای که استفاده کرده اید ، قوی است ممکن است لازم باشد چند میلیمتر از لبه خود را از گوشه بریزید .

پس از اتمام استفاده از یک سنباده مداری برای لمس لبه های خود تا رسیدن به پایان مطلوب خود استفاده کنید .

غوطه ور شدن :

خیساندن یک راه دیگر برای دستیابی به یک گوشه قوی است ، بهتر است برای کارهای کوچک تر استفاده شود زیرا برای خیساندن تخته سه لا به یک مخزن آب بزرگ احتیاج دارید. با برش یک تخته سه لا به ابعاد دلخواه شروع کنید ، برای این نوع گوشه فقط به یک نوار نیاز خواهید داشت . در صورت آماده شدن ، یک مخزن آب با اندازه مناسب را با آب پر کنید و تخته سه لا خود را کاملا زیر آب کنید .

بگذارید حدود دو ساعت خیس شود تا تخته سه لا نرم شود . در حالی که تخته سه لا غوطه ور است ، با استفاده از همان روش ام دی اف همان طور که در بالا گفته شد ، از زمان برای برش و انباشت فرم خود استفاده کنید .

بعد از چند ساعت تخته سه لا خود را از مخزن آب جدا کنید . با استفاده از همان روش بستن به عنوان گوشه روکش ، حتما تخته سه لا را در امتداد دانه خم کنید .

از وسط گوشه خود شروع کرده و تخته سه لا خود را به فرم بچسبانید . اطمینان از عدم وجود فضای بین تخته و فرم شما . هنگامی که از کار گیره خود راضی شدید ، تخته سه لا را بگذارید تا چند ساعت خشک شود .

پس از خشک شدن ، تخته سه لا خود را از گیره ها جدا کنید و اکنون با این روش تخته شما خاصیت خم پیدا کرده است .

Leave a Comment