نکته‌هایی مهم که قبل از خرید تیغ اره گرد نجاری باید بدانید

تیغ اره گرد یا تیغه دیسکی از جمله پر کاربردترین تیغه‌های مورد استفاده در نجاری و دروگری هستند. این تیغه‌ها در ماشین‌هایی چون اره میزی، دورکن، فارسی بر، اره دیسکی، اسلایسر ها چند تیغ و بسیاری دیگر از ماشین‌های نجاری استفاده می‌شود.

یکی از مشکلات اساتید نجار برای انتخاب تیغه مورد نظر، نداشتن اطلاعات کافی از انواع تیغ اره گرد، موارد مصرف، خصوصیات هر تیغه و معایب و مزایا آن است. در این نوشته انواع مختلف تیغه اره گرد را به شما معرفی خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که برای هر متریال باید از چه تیغ اره گرد و با چه مشخصاتی استفاده کنید.

بسیاری از نجارها و کابینت سازها بدون توجه به خصوصیات هر تیغه، اقدام به برش چوب یا ورق‌های چوبی می‌کنند و از تیغه‌ای که بر روی دستگاه نصب شده، بدون توجه به کارایی و قابلیت آن بهره می‌گیرند. شاید یکی از دلایل افت کیفیت کار برخی نجارها، عدم اطلاع از تفاوت‌ها و قابلیت‌های تیغه اره گرد موجود در بازار است.

انواع تیغ اره گرد مورد استفاده در نجاری و صفحه

در کارهای نجاری و صفحه با توجه به نوع متریال و میزان استفاده از تیغه اره گرد، با انتخاب‌های مختلفی مواجه می‌شویم. در این بخش به معرفی انواع تیغه‌های برش گرد مورد استفاده در صنعت چوب اشاره خواهیم کرد.

تیغ اره گرد برای برش چوب خام یا تیغه اره چوب بر

تیغه‌های مخصوص چوب خام معمولاً برای برش چوب‌های خام و سخت استفاده می‌شوند. با تیغه برش مخصوص چوب، برشی سریع و تمیز خواهید داشت. تعداد دندانه‌های این تیغه بین ۲۴ تا ۴۰ عدد هست و معمولاً ارتفاع و گام‌های بلندتری نسبت به تیغه MDF دارند.

درواقع اگر با تیغه MDF چوب خام را برش دهید، مشاهده خواهید کرد که برش به سختی انجام خواهد شد و حتی در مواردی باعث سوختن چوب می‌شود. البته این تیغه‌ها باید خصوصیان فنی دیگری هم داشته باشند.

با تیغه چوب امکان برش ورق‌هایی مانند MDF و لترون را خواهید داشت؛ اما بزرگ‌ترین عیب آن لب پر شدن قسمت برش و کیفیت پایین در برش‌کاری است.

تیغه برش صفحات ام دی اف و ملامینه

این تیغه‌ها برای برش صفحات ام دی اف و روکش ملامینه مناسب می‌باشند. شکل ظاهری و شیوه قرارگیری دندانه‌ها در این تیغه به گونه‌ای است که برش‌های صورت گرفته باعث ایجاد شکستگی و لب پریدگی در خط برش نمی‌شود.

تیغه برش صفحات کورین

کورین با توجه به خصوصیات فیزیکی، بدون درز بودن، قابلیت فرم پذیری بالا و مقاومت بالای خود در برابر مواد شیمیایی و اسیدی استفاده گسترده‌ای پیدا کرده است. کورین از نوع سالید سرفیس (Solid Surface) ها است و با نام سنگ مصنوعی نیز شناخته می‌شود.

به دلیل جنس خاص صفحات کورین و ترکیبات آن نیاز به تیغه‌های مخصوص برش کورین هست. در صورت استفاده از تیغه نامناسب برش‌ها در کورین دارای لبه‌های نامنظم و شکسته خواهد شد. تیغه‌های کورین دارای تعداد دندانه‌های بیشتر و با عمق کم است که برش‌های بدون لب پریدگی را نتیجه می‌دهد.

تیغه برش خط زن

این تیغه‌ها در اره دورکن ها یا پنل برها استفاده می‌شود. خط زن با ایجاد یک شیار بسیار کم‌عمق هم‌راستا با تیغه اصلی مانع از ایجاد لب پریدگی در صفحات ام دی اف، کورین و ملامینه می‌شود. این تیغه هم‌ راستا با تیغه اصلی قرار داشته و جهت گردش آن مخالف جهت گردش تیغه اصلی است.

تیغه خط زن قطر و اندازه کوچک‌تری نسبت به سایر تیغه‌های معرفی شده دارد و معمولاً در قطرهای ۱۰۰ و ۱۲۰ میلی‌متری تولید می‌شوند. تعداد دندانه و تراکم آن روی تیغه خط زن معمولاً کم است. تیغه‌های خط زن دور بالایی (۱۲ و ۱۴ هزار دور) دارند و در انواع یک و دوتکه تولید می‌شوند.

تیغ شیار زن

این تیغ به‌منظور شیار زدن روی سطوح چوبی خام و صفحه استفاده می‌شود؛ مانند شیار پشت باکس برای قرارگیری ورق، شیار شیشه و …

 تیغه شیار زن در دو نوع ثابت و متغیر وجود دارد. نوع ثابت تک تیغ بوده و عرض شیار ثابتی ایجاد می‌کنند؛ اما نوع چند تیغ می‌تواند در عرض‌های مختلف در سطح کار ایجاد شیار نماید.

تیغه اره PVC

از این تیغه‌ها برای برش ورق‌های PVC، پلکسی گلس، روکش چوب، کف پوش‌های لمینیت، تخته چند لایی و … مناسب هستند. این تیغه‌ها معمولاً دندانه‌های ریز، کم‌عمق و نزدیک به هم دارند و به‌راحتی امکان برش ورق‌های نازک را هم خواهند داشت.

Leave a Comment