اتصالات(فاق و زبانه)

تعریف :
اتصالات فاق و زبانه به اتصال ایجاد شده بین دو عضو چوبی که بین آن ها طوری تراشیده شده که وارد همدیگر شده و معمولا با چسب محکم می گردد ، گفته می شود . این نوع اتصال یکی از معمولترین اتصالات بین گوشه ها و گاها سطح می باشد که از نظر ساخت ساده و استحکام آن مناسب می باشد .
روش انجام :
برای خارج کردن قسمتی از چوب و خارج نمودن قسمت های اضافی در ساخت این نوع اتصال در قدیم از مقار و اسکنر استفاده می شد که البته امروزه این وسایل کنار رفته و ماشین آلات تمام اتئمات جای آن ها را گرفته است . این ماشین آلات مدرن با استفاده از تیغه های خاص و سرعت بالای خود علاوه بر ساخت اتصال ، محل اتصال را چسب زنی نموده و با فشار لازمه به یکدیگر می چسباند . همچنین سطح کار و لبه های اتصال را به حدی زیبا و یکدست به یکدیگر می چسباند . که پس از اتمام کار با لمس کردن هم نمی توان تفاوتی بین دو قطعه یافت . * نوع دیگری از این نوع اتصال با نام کام و زبانه شناخته می شود که تفاوت این نوع اتصال با فاق زبانه در نوع انجام و مصرف آنان می باشد ، بدین صورت که در اتصال کام و زبانه یکی از عضو ها به صورت عمود بر عضو دیگر اتصال می یابد که از این نوع اتصال بیشتر برای ساخت چهار چوب ، درب و پنجره و مبلمان استفاده می گردد .
انواع اتصال فاق و زبانه :
*(فاق و زبانه ساده) در بیشتر کلاف ها و کلاف درها مورد استفاده قرار می گیرد .
*(فاق زبانه یک طرف فارسی) بیشتر در کلاف درب های شیشه خور و قفسه ها کاربرد دارد و نوع اتصال آن ها به صورت فارسی (۴۵ درجه) بریده شده و متصل گردیده است .
*(فاق وزبانه دو طرف فارسی) در بعضی کارهای نما به صورت تزئینی مصرف می گردد مانند ساخت جعبه های خاص دارای زیبایی ویژه ای هستند و اتصال آن ها از دو طرف به صورت فارسی بریده شده و متصل گردیده است .

فاق و زبانه
کام و زبانه

نکاتی مهم در ساخت این نوع اتصال
۱- محل اتصال چوب ها باید بدون عیب و نقص مانند گره و کرم خوردگی یا پوسیدگی باشد .
۲-ضخامت عمق فاق و زبانه معمولا یک سوم ضخامت چوب در نظر گرفته می شود البته این مطلب در مورد اتصالات دیگر و کام و زبانه ها هم صادق می باشد .
۳- خوراک اره در تمامی اتصالات باید از سمت پرت کار یعنی قسمتی که خواهد افتاد باشد .
۴- پس از اتصال دولبه به یکدیگر کاملا با یکدیگر جفت گردد همچنین دو سطح از نظر اختلاف سطح باید کاملا یکسان بوده تا احتیاجی به ماشین کاری نداشته با شد .

Leave a Comment