اتصالات (میخ ها)

تعریف :
متداولترین وسیله اتصال در کارهای چوبی میخ ها هستند . میخ ها به عنوان وسیله ای واسطه ای در ساخت و اتصالات وسایل مختلف چوبی به کار می روند. میخ ها برای اتصال چوب به چوب یا پانل های چوبی به همدیگر مورد استفاده قرار می گیرند . البته باید توجه داشت ، اتصالات میخ ها عموما به عنوان اتصالی ثابت و دائم مورد مصرف قرار می گیرد .لذا از میخ ها نمی توان برای مصارف متحرک و یا قابل باز و بسته شدن استفاده نمود (گاها اتصالات میخ به همراه چسب های خاص خود برای محکم تر شدن استفاده می گردد.) همیشه حداقل دو میخ باید در یک اتصال نقش داشته باشند . میخ مفتولی فلزی، آهنی و یا گاهافولادی (کم کربن) می باشد . نوک تیز میخ به عنوان سوراخ کننده بین اشیاء به کار می رودکه طبیعتا به اشکال و طرح های مختلف و همین طور اندازه های مختلف قابل دسترسی می باشد . همچنین امروزه می توان میخ ها را برحسب استفاده آن ها (ضد آب ، محکم به چکش خواری ، عاج دار و…) برای مصارف ساخت لنج های چوبی و یا ساخت پالت های چوبی و … تولید و استفاده نمود . میخ ها عموما یک صفحه (یا سر میخ ) را کاملا پوشش داده و از صفحات بعدی گذشته و قبل از خروج از آخرین صفحه متوقف می شوند (یعنی از یک سمت وارد شده اما ازسمت دیگر خارج نمی شوند .) میخ ها می توانند به صورت جانبی یا محور و یا ترکیبی از هر دو بارگیری شوند .
میخ ها عموما از چند قسمت تشکیل شده اند :
الف) سر میخ :
قسمت پهن میخ که به آن قسمت چکش خوار نیز می گویند .
ب )بدنه (طول میخ) :
قسمت کشیده و مخروطی شکل
ج )نوک میخ :
قسمت تیز انتهای میخ را می گویند .
د) عاج میخ
قسمت برآمده ای که برای محکم ماندن میخ در محل خود طراحی شده است .

ستحکام میخ در چوب بستگی به فرم و بزرگی میخ و همچنین سختی و یانرمی چوب دارد که از لحاظ اندازه و نوع استاندارد مصرف انواع مختلفی دارند .
استانداردها و درجه بندی میخ :
ضخامت و طول میخ براساس دو نمره مثلا ۸۰/۳۰ تعیین می شود که اولی عدد ضخامت میخ بر اساس میلیمتر و دومی عدد ۸۰ طول میخ بر اساس میلیمتر می باشد . البته ممکن است بعضی از کارخانجات بر اساس واحد اینچ اندازه گیری و درج نمایند . همچنین مشخصات دیگر میخ ها از قبیل وزن (kg) و نوع مصارف آن در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد . سایز میخ ها عموما بین ۳ سانتی متر تا ۱۰ سانتی متر می باشد ، که پرمصرف ترین آن ها در صنایع چوب بین ۳ تا ۸ سانتی متر می باشد .
انواع میخ و مصارف آنان :
۱) میخ با مقطع چهارگوش و سر عاجدار خزینه ای :
حسن زیاد این میخ گیرایی خوب آن در کار می باشد البته برای مصارف کوچک مانند قاب سازی مورد استفاده قرار می گیرد . پس بهتر است در چوب های نرم که احتمال ترک خوردن آن ها کمتر است به کار رود .
۲) میخ مفتولی :
سر آن ها پهن بوده و بیشتر در صنایع بسته بندی و پالت سازی مورد استفاده قرار می گیرد باید توجه داشت عمر این نوع میخ خیلی زیاد نیست اما گیرایی نسبتا خوبی دارد .
۳) میخ سر استوانه ای :
یکی از پرکاربردترین انواع میخ به خصوص در صنایع چوبی می باشد و به همان میخ های چوبی نیز معروف هستند .
۴) میخ بی سر :
این نوع میخ دارای سر نبوده و برای کارهایی مناسب هستند که میخ از سطح رویی کار به وسیله سمبه رد شده و محل سوراخ باقی مانده به وسیله ماده ای مانند بتونه پر می شود . این نوع میخ برای این که رد کمتری از خود بر جای بگذارند با قطرهای کم و طول حداکثر ۵سانتی متر تولید می شوند مناسب برای زهوارکوبی ، مبل سازی ، دکوراسیون می باشد .
۵) میخ چوبی (دوبل) :
استوانه ای چوبی شیار دار یا بدون شیار می باشد که معمولا توسط نجاران برای اتصالات متقاطع به کار می رود این نوع میخ هیچ گونه ردی از خود به جای نمی گذارند و عموما با چسب چوب استفاده می شود برای اتصالات همیشه ثابت در نجاری یکی از بهترین گزینه ها می باشد البته نجاران اغلب به جای اتصال فاق و زبانه به جهت کاهش مصرف چوب از این میخ های چوبی استفاده می نمایند .
۶) میخ گرد سیمی با سر عاجدار :
این نوع میخ عموما برای اتصالات موقت در صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد معمولا طول این نوع پیچ ها زیاد بوده و سر عاجدار آن ها برای سر نخوردن چکش از روی میخ می باشد .
۷) میخ سر عدسی :
دارای سر عدسی شکل که برای مشخص بودن سر میخ روی سطح کار مورد استفاده قرار می گیرد .
۸) میخ سر خزینه ای :
از این نوع میخ برای مصارف خاص با طراحی خاص مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت نصب موردنظر در سر خزینه ای آن در نظر گرفته می شود .
۹) میخ مگنه (میخ دوپا) :
از این نوع میخ عموما جهت کوبیدن روکش بالایی ماسیو روی سطح و یا اتصال دو قطعه (با چسب) به کار می رود .(ترجیحا این نوع میخ اگر در نما مصرف شده باشد قبل از رنگ کاری خارج می گردد .)
۱۰) میخ آبندی آلومینیومی با سر فرم دار :
دارای سرمحدب و فرم دار همچنین نوک لوزی شکل است این نوع میخ نسبتا ضخیم (قطور) با نوک تیز می باشد و برای کارهای ساختمانی در مجاورت رطوبت و آب و یا لنج سازی مورد استفاده قرار می گیرد .
(میخ ها دارای تنوعات دیگری مانند:میخ های تزئینی ، میخ های سرکج ، میخ بادی و … می باشند که ما در این مقاله فقط به پرکاربردترین و مصارف بعضی از آن ها اشاره داشتیم .)

Leave a Comment